Ještě věříte informacím leteckých společností ?

18/05/2023

Píši tuto historku po shlédnutí seriálu NETFLIXu o zmizení malajského letadla MH 317 v roce 2014 v indickém oceánu. . Ti co mají ještě letošní leteckou dovolenou před sebou, nebojte, letadlo se vždy vrátí na zem (??)

To jsme se jednou s manželem zapsali na francouzskou rekreační rallye v Ugandě. Leden 2017, program na 14 dní, terénní vůz se půjčí až na místě. Jelikož jsme byli jediní účastníci rallye mimo Francii, tak jsme dostali od organizace letenku Praha, Brusel, Etebbe. Ostatní Francouzi letěli z různých francouzských měst do Bruselu a tam přesedli na let Brussels Airlines přímo do Ugandy.

Můj holandský manžel má velkou alergii na letecké společnosti z Belgie, hned mi sdělil, ani za Boha nepoletí s belgickou aerolinkou a ještěk tomu z letiště Zaventem. Požádala jsem organizátora o slevu za let, který nepoužijeme a za ty peníze jsme koupili letenku s Emirates Vídeň - Entebbe , přes Dubaj.

Do Entebbe jsme přiletěli po obědě, perfektně odpočatí, v den před zažátkem závodu. Byli jsme první. Organizátor a šéf rallye Christian, rezervoval pro všechny účastníky příjemný hotel s bazénem a zahradami na kraji Viktoriina jezera, 10 km od letiště. On a ostatní účastníci (tedy ca 25 Francouzů) měli přiletět později k večeru z Bruselu. Dle programu nás večer čekalo přidělění aut (která byla na parkovišti hotelu už připravená) a seznamovací veřírek s grilovačkou na nádherně vyzdobené terase nad vodami Viktoriina jezera.

Abych to zkrátila. Čekali jsme my, čekali číšníci a kuchaři v restauraci i recepce hotelu, nicméně jsme se nedočkali. Letadlo nepřiletělo v daný čas a autobus, který jel vyzvednout naši skupinu Francouzů na letiště se vrátil po hodinách čekání prázdný do hotelu. Prý nikdo na letišti nevěděl, kdy letadlo přiletí. Nějak se mi to nezdálo. Jsme v Africe, kde je vše možné, nicméně letiště bylo celkem moderní , tak by mohli vědět jaké má letadlo zpoždění. Nám kručelo v břiše, barbecue nachystané, terasa vyzdobená, jenom hosté nikde. V deset večer jsme požádali o veřeči. Sami jsme pojedli, okolo nervozní personál hotelu..

Co se to děje ? Jaké mají zpoždění. Přímý let trvá z Bruselu 11 hodin. Možná jim let zrušili? To by nám přece dal Christian vědět. Tady mobily fungují, internet taky, Christian má moje tel. číslo, kontakt na hotel taky, proč nám nedal vědět, co se děje ? Známe se od roku 2008, jeli jsme s ním už 2 rallye, vím jak je pečlivý a spolehlivý. Tak jsem mu zavolala. Nikdo to nebral. Začala jsem sbírat informace z internetu. Teď se teda podržte.

Zjistila jsem následující

1. Letiště Zaventem v Bruselu : = stav letadla => odletělo na čas

2. Odlety a přílety v Entebbe: let zvlétl 3 hodiny později a přílet bude též => o 3 hodiny opožděný

3. Stav letu podle informací letecké společnosti Bruxelles Airlines => let byl zrušen

4. stav letu na radaru, který online získává data o letadlech ve vzduchu v danou chvíli => let neexistuje

Tedy 4 různé stavy letu, více matoucí než Schrödingerova kočka

Kdyby v letadle byl někdo z mé rodiny, tak bych už udělala pěkný kravál na letišti.

Našla jsem online telef. číslo na letiště Zaventem, ale v noci to nikdo nebral. Co teď, babo raď.

Kolem půlnoci mi konečně zavolal Christian. Žil ! Volal z Belgie, že všichni seděli v letadle na letišti Zaventem 8 hodin a čekali na start a potom jim sdělili, že letadlo nepoletí. To vysvětlilo, že nás o situaci nikdo neinformoval. Nakonec se celá skupina musela rozdělit a rezervovat letenky rúzných společností, odlet minimálně o den opožděn.

Zatímco my jsme si po výběru nejlepšího terénního auta užívali Rallye, kterou jsme jeli sami, tak Francouzi čekali v Bruselu na nový let s přestupem.

Paul a já jsme nakoupili vodu, víno, toaletní papír a jeli sami trasu rallye podle Roadbook. Se skupinou jsme se setkali uprostřed pralesa kousek od Nilu v soukromé zvířecí rezervaci pro chráněné nosorožce o 2 dny později, přesně podle plánu.