Obrázky z Holandska

15/08/2023

DUBEN  2023

Janička je opět na cestách, tentokrát v druhé domovině.

Bydlíme u železnice a to v dolině. Putin nám do doliny poslal po kolejích pár vagonů a dal vědět, že po nich příjde armáda. Zpanikařila jsem. Musim ihned vypucovat počítač od všech zpráv o ruské armádě. Dělám search na jmeno Putin. všechny zprávy , mails, Word files etc. s jeho jménem dávám do koše a nakonec koš vysypu. Paul naléhá, že už se musíme evakuovat. Já mám zase stres, vzpomenu si, že mám ještě laptop a tam to taky musim vymazat. A navic musím hledat na počítači všechny webové linky končící na .ru Už vidím, jak rudá armáda při vniknutí do našeho domu v údolí nejprve kontroluje počítač....

Pak jsem se probudila do standardního holandského jarního rána. Jak jinak, uplně šedého, je zataženo, i když již pár dní slibují na dnešek sluníčko. Jo a jsme na rovině, o údolí si musím nechat pouze zdát.

Pro vaši orientaci : pronajímáme si každý rok v dubnu na týden domek kousek od Keukenhofu, té nejkrásnější květinové zahrady na světě. Služby jsou bohužel pořád horší. V našem tzv. Europarku jsou desítky domků na týdenní či denní pronájem. Ovšem recepce je omezená na pár hodin denně, sedí tam 3 mladé dívky rozumu mdlého. Příjezd oficielně možný od 15:00 max do 17:00, (to jdou dívky domů). Přijíždíme na čas, ale musíme čekat do pěti, protože náš domek musí nejprve polská firma uklidit. Tak nám tvrdí, že se jim klíče od domku ztratily. Mají teď novinku = závory na průjezd aut jsou automatizované, závora má kameru a pustí auto nebo nepustí. Naše auto samozřejmě nepustí. I když jsem emailem dodala naši SPZ, tak ji ztratili. Takže znovu na recepci , aby jí děvy zadaly do systému. Teď zase nemohou najít mé jméno. Když jim je hláskuji, ( V jako Viktor A jako Anton N jako Nico..atd. ) to umím suprově, letitá zkušenost,  tak pořád problém, nemohou mě najít v systému. Přichází děva nadřízená na pomoc. A tak hláskuji opět jméno, celkem asi 5 x, jméno mé nenajdou. Tak se podívám do počítače a vidím, že hledají jméno Viktor Anton Nico, neví co je to hláskování. Pozor to už není sen.

Nakonec dostaneme domek. Teplota je standardně na 16 stupnich Celsius = máme přece energetickou krizi. Jenom ráno na pár hodin si můžeme přitopit.

Dostáváme dáreček od polské uklizečky: toaletni papír, speciálně pro nás vyrobený, vystačí jen asi tak na 3 dny pro oba, když budeme mít zácpu. Toto víme z minula, tak si vždy vozíme náš. Stejně jako hadru na nádobí, ručníky atd. (mimochodem, pamatujete komunismus? )

První den jedeme za květinkama. Ne do parku, protože je víkend a je tam asi +milion hostů. INTRA TUIN = zahradní centrum v Lisse ( kde je Keukenhof) je obrovské nejkrásnější centrum na světě. Všechno kvete, ceny mírné, nádherné doplňky na zahradu i  balkon, každý rok novinky. Já jen vzdychám a říkám, to bych chtěla, to musíme vzít, to si musím vyfotit.  Od velkých palem po staré olivovníky.  Mohla bych tu být celý den.

K večeru, v 18:00 jedeme do Keukenhofu. Kupujeme sezonní vstupenku, abychom mohli denně brzy ráno a večer do parku a tak se vyhli davům. Z 15 kas je otevřená pouze  první  kasa a tam nějaká brigádnice, která se asi dnes odpoledne zaučuje, umi prodávat jenom denní lístek.  My ale chceme sezónní, ukazujeme jí lístek z loňska s číslem u jména, pod kterým jsme u nich již 10 let vedeni v počítači. Musí se zavolat posila, vedoucí příchází. Znovu začíná anabáze, neví, co dělají a trvá to, lidé za námi v řadě jsou netrpěliví, protože si musi koupit celou denní vstupenku ( 51 EURO pro 2 osoby) a čas běží. Zahrada zavírá v 19:30. Navrhnu, zda by neotevřeli pro nás jinou kasu, ať u této kasy obslouží denní hosty. Jéé, to je nápad. Tak se stane. Kasa číslo 15 se otevírá a po 15 minutách mažel triumfálně drží 2 sezónní vstupenky do parku v ruce. 

Já se dokulhám do prvního pavilonu, kde je vždy nádherná výstava kytic a kreativních aranžmá. Kolem slyším pouze ukrajinštinu a ruštinu. Na parkovišti nová elektrická auta s UA značkou. Tak si říkám, že by Ukrajina měla už vybudovanou sít nabíječek na el. auta?

Jo, kdyby chyběli vojáci na bojišti, tak víme, kde je najít. A už jsme zase u té války.

zdravím z rozkvetlého Nizozemí

hezké jaro